Szőrtelenítés eredete
Talán nem is gondolnánk, de a szőrtelenítésre való igény egészen az ókorig visszavezethető. A nők már akkoriban is eltávolították testükről a nemkívánatos szőrzetet, igaz nem éppen kíméletes és bőrbarát módszerekkel. Annak idején többek között két kagylóhéjból formázott “csipeszt” használtak a szőrszálak kitépésének céljából, de előfordult, hogy érdes tárgyakkal súrolták bőrüket. Ennél azonban még bizarrabb módszerekkel is próbálkoztak, mint például kígyó méreggel, piócákkal vagy égetett mész és olívaolaj keverékével.
Szerencsére mint sok más terület a kozmetikai ipar is nagymértékű fejlődést ért el napjainkra, így a Hölgyek és Urak kíméletesebb és eredményesebb módszerek közül válogathatnak, amikor megszeretnének szabadulni a számukra felesleges szőrzettől.
Ahány ember, annyi bőrtípus! Bőrünk épségének megőrzése érdekében fontos, hogy a számunkra legideálisabb módszert válasszuk ki. Ebben segít cikkünk a jelenleg elérhető szőrtelenítési technikák bemutatásával, előnyeinek és hátrányainak ismertetésével.
Depiláció és epiláció - a szőrtelenítés két útja
Depilálós eljárások közé sorolhatjuk például a szőrzet ollóval, borotvával, csipesszel történő eltávolításat, valamint a gyantázást és szőrtelenítő krémek alkalmazását. Az epilátor gépeket gyakran tévesen azonosítják elnevezésük miatt, hiszen ezek valójában nem epilálnak, hanem csak ideiglenesen távolítják el szőrünket, vagyis depilálnak. Ezen módszerek tartóssága maximum négy hét és alkalmazásuk bizonyos esetekben kockázattal is járhat. Kamaszoknak a gyantázás, míg cukorbetegeknek a csipeszelés és a gyantázás sem javasolt. A szőrtelenítő krémek az érzékeny bőr esetén válthatnak ki allergiás reakciót.
Depiláció, vagyis az ideiglenes szőrtelenítési módszerek
Borotválás
A borotválás menete női bőr esetén sem különbözik a férfiakétól. A bőr megtisztítása után puhítás szükséges, mely általában borotvahabbal történik, majd szerencsés esetben steril, egyszer használatos borotvával a szőr eltávolításra kerül.
A borotválás előnye, hogy mindenki által könnyen hozzáférhető és sokan úgy gondolják, hogy ez a legolcsóbb módszer. Cikkünk későbbi részében megvitatjuk ennek tényszerűségét.
Szőrtelenítő krém
Használata talán még a borotválásnál is egyszerűbb, azonban rendkívül agresszív hatóanyag kerül a bőre, így érdemes betartani a használati útmutatóban foglaltakat. Megtisztított bőrfelületre kerül fel a depiláló krém, majd az előírt hatóidő elteltével el kell távolítani a bőrről először spatulával, majd szappanos vagy egyéb detergenst tartalmazó készítménnyel és vízzel. A szőrtelenítési folyamat lezárásaként mindenképpen javasolt nyugtató hatású bőrápoló termék használata.
A káros mellékhatások elkerülése érdekében a szőrtelenítő krém első használata előtt végezzünk bőrpróbát! Egy kis területre kenjünk fel a készítményből, majd a hatóidő lejárta után távolítsuk el és ellenőrizzük, hogy fellépett-e valamilyen bőrirritáció. A krém használatát követő 24 órán belül ne napozzunk, mert pigmentfoltok alakulhatnak ki a bőrünkön.
Gyantázás
Klasszikus gyantapatron
Hideg gyantacsík
A hideg gyantacsík a patronos gyanta leegyszerűsített verziója.
Gyantamentes waxok
Cukor paszta
A szőreltávolítás menete is nagyban eltér a két termék esetében. A hagyományos gyantát fel kell hevíteni az eredményes szőrtelenítés érdekében, azonban a cukorpasztát elegendő a test hőmérsékletére melegíteni, ezért égési sérülés sem fordulhat elő. Nincs szükség papír csíkokra, egyszerűen kézi technikával lehúzható a bőrfelületről. Hatékonyan és kíméletesen távolítja el az egészen rövid, akár a benőtt szőrszálakat is. A cukorpaszta nem tapad meg a bőr felületén, így nem okoz sérülést. Csak a szőrszálat vonja körbe, így a bőr sérülése kizárt, ugyanakkor a szőr eltávolítása garantált a megfelelő technika alkalmazásával.
A módszer kevésbé fájdalmas, mint más gyantázási technikák, szinte bőrpír nélkül, minimális szőrtelenítés utáni tünetekkel távozik a vendég. A cukor hidratáló hatásának köszönhetően a bőr puha marad a kezelés után. Szintén a cukorpaszta mellet szól, hogy minden bőrtípus esetén alkalmazható bármely testrészen.
A cukorpasztás szőrtelenítés technikája tanfolyamhoz kötött, így hatékony technikával és szakszerű eljárással csak kozmetikákban, tanúsítvánnyal rendelkező szakembereknél találkozhatunk.
Epilátor
Epiláció, avagy a tartós szőrtelenítési módszerek
Az epiláció hatása tartós, a szükséges időtartamú kezeléssorozatot követően, időnként ismételve évekig tartó szőrtelenséget lehet elérni. Az optimális állapot elérése után jóval kevesebb időt és pénzt kell áldozni a szőrtelenítésre, mint a depilációs módszerek esetén, így hosszútávon megtérül ráfordításunk. Nem vált ki allergiás reakciókat, nem kíséri szőrbenövés, a korábbi szőrtüszőgyulladásokat és bőrirritációt pedig megszünteti.
Lézeres szőrtelenítés
A lézeres szőrtelenítéshez több különböző hullámhosszú lézert alkalmaznak:
- Argon (480-515 nm) – manapság már nem használják
- Rubin lézer (694 nm)
- Alexandrit (755 nm)
- Dióda (600-1100 nm)
Szervezetünk festékanyaga, a melanin, mely a bőr, a szőr és a szem színét adja, széles abszorpciós spektrummal rendelkezik, melynek értéke 600-1200 nm közötti, ezért a leghatékonyabb epilációs eljárás a Diódalézeres tartós szőrtelenítés.
Diódalézeres tartós szőrtelenítés
A diódalézeres szőrtelenítés egy modern, hatékony és biztonságos módszer a szőrtelenítésre, nyáron is.
Szelektív fototermolízis elvén működik ez a módszer, melynek során a megfelelő hullámhosszú és impulzus időtartamú lézersugár képes célzott hatást kiváltani egy kis területen úgy, hogy a környező szöveteket eközben nem károsítja. A lézeres szőrtelenítés szempontjából az egyik legfontosabb tényező a lézer által generált hőhatás időtartama. Ahhoz, hogy a lézer elpusztítsa a szőrtüszőket, megfelelő hőmérséklettel kell hevíteni őket és ezt a hőmérsékletet megfelelő ideig kell tartani.
A szőrszál növekedését három fázissal jellemezhetjük:
- Anagén (aktív/növekedési) fázisban a szőrhagyma szorosan tapad a kötőszöveti alaphoz.
- Katagén (átmeneti) fázisban a tüsző sorvad és a szőrhagyma alapjáról leválva felfelé vándorol.
- Telogén (pihenő/nyugalmi) fázisban a szőrhagyma teljesen elszarusodik, a szőrszál kihullásáig a szőrcsatornában helyezkedik el.
A diódalézeres szőrtelenítés előnyei, hogy a környező szöveteket és a bőrt nem károsítja, nincs regenerációs idő, sokkal hatékonyabb mint más módszerek, kevesebb mellékhatással. Kiemelten fontos, hogy a kezelést követően az érintett bőrfelületet óvjuk a fénytől.
Hátránya, hogy nem mindenkinél alkalmazható.
Kizáró okok:
- terhesség, szoptatás
- fényérzékenyítő gyógyszerek szedése
- fertőzés
- anyajegyek, szemölcsök területén
- festékhiányos bőr területek
- cukorbetegség
- 18 év alatt
- epilepszia esetén
- tetovált bőrfelületen
- három héten belül gyantázott területen
- kémiai hámlasztás alatt és azt követően 12 hónapig
A kezelést megelőzően konzultáció történik a vendéggel, melynek során felmérjük, hogy a kezelés kivitelezésének vannak-e kontraindikációi, milyen a szőrszál típusa és színe. Fitzpatrick teszttel a vendég bőrének típusa is pontosan meghatározható.
A maximális eredmény elérése érdekében több alkalommal (4-6 hetente) javasolt a kezelés elvégzése, a hosszú távú eredmény fenntartásához pedig időszakonként ismételt kezelés szükséges (évente). Végleges szőrtelenítési eljárásról nem beszélhetünk, a nevében is benne van a kezelésnek, hogy tartós szőrtelenséget tudunk elérni a vendégnél. A kezeléssel 6-8 év szőrtelenség érhető el, melyet követően az eredeti szőrmennyiség töredéke (kb. 10%) puha szőrszálak formájában nőhet vissza. Ha azonban a kezelést évente egy alkalommal megismételjük, akkor ezután is tartós marad a szőrtelenségünk!
IPL (Intense Pulse Light), vagyis a villanófényes szőrtelenítés
Az IPL szőrtelenítés olcsóbb a Diódalézeres kezelésnél, azonban egyúttal kisebb hatékonyságú is. Az IPL hőenergiája a Diódalézerével ellentétben nem csak a szőrszálban nyelődik el, hanem a bőrt és a környező szöveteket is károsítja. Ennek eredményeként szöveti, illetve bőrirritációt is okozhat. Ahhoz, hogy a diódás kezeléshez hasonló szőrtelenséget érjünk el, több kezelésre van szükség, évenkénti ismétlése mellett pedig 6-7 év szőrtelenség érhető el.
Az utóbbi években elterjedt az otthoni használatú IPL készülékek értékesítése. Az ilyen készülékek teljesítménye csupán 5-6 Joul körüli, mely messze alulmarad az 50-60 Joul energia leadású professzionális készülékekétől, ezért hatásuk sem lesz tartós.
Összegzés
Az IPL villanófényes technika egy hullámhossz tartományban, ezzel szemben a lézer egy adott hullámhosszon dolgozik. A lézer ezen tulajdonságának köszönhetően szelektívebben tud működni, csak a szőrszálra hat. A villanófény egyszerre több mindenben elnyelődik (pl. részben a pigmentben, részben a hemoglobinban), így nem lehet fókuszáltan dolgozni vele, károsítja a bőrt és a szöveteket.
A leghatékonyabb szőrtelenítési eljárás jelenleg a Diódalézeres szőrtelenítés. Ez az eljárás a legtöbb bőrtípuson alkalmazható és hatékonyan kezeli a vastagabb szőrszálakat is. Emellett kevésbé fájdalmas és gyorsabb, mint a hagyományos módszerek. Azonban fontos megjegyezni, hogy minden egyes egyéni eset más és lehetnek eltérések az eredményekben a bőrtípus, a szőrtípus és a kezelt terület alapján, ezért érdemes szakemberrel konzultálni, mielőtt bármilyen szőrtelenítési módszert választanánk.